O pneumatikách

Zimné vs. letné
24. októbra 2014

Pneumatika

Pneumatika má za úlohu spoľahlivý prenos hnacích, alebo riadiacich síl na vozovku a pohlcovanie všetkých nárazov pôsobiacich na vaše vozidlo .Významným spôsobom ovplyvňuje bezpečnosť, spoľahlivosť a pohodlie jazdy vášho vozidla. Nasledujúca ilustrácia zobrazuje štruktúru pneumatiky :

leiras_clip_image002_0000

Tlak v pneumatike

Ak je tlak v pneumatike príliš vysoký alebo príliš nízky, vtedy nie je zaistený optimálny kontakt s vozovkou. Zvyšuje sa spotreba pohonných hmôt a pneumatiky sa viac a rýchlejšie opotrebovávajú. Je dôležité kontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách najmenej každé 2 až 4 týždne !!!

  • Kontrolujte tlak vo vašich pneumatikách pravidelne. Tlak treba kontrolovať vtedy, keď sú pneumatiky studené. Aj pri malom zahriatí pneumatiky sú údaje merania tlaku nepresné. Ak stratíte, alebo poškodíte kryty ventilov, ihneď ich nahraďte. Každý ventil pevne dotiahnite a skontrolujte, či nie je poškodená jeho dosadacia plôška . Odporúča sa udržiavať tlak v zimných pneumatikách približne o 0,2 atmosféry vyšší než v letných pneumatikách.
  • Pravidelne kontrolujte aj tlak vzduchu v rezervnej pneumatike. Platí zásada, že tlak v rezervnej pneumatike musí byť približne o 0,5 atmosféry vyšší, než je predpísaný tlak.

Poškodenie pneumatiky

Zatiaľ čo by sme si želali aby naše moderné pneumatiky boli prakticky nezničiteľné, ešte stále podliehajú poškodeniam v dennej prevádzke. Môžu to byť napríklad pozvoľná strata tlaku v pneumatike, zhrdzavené drôty v oceľových pásoch alebo poškodenie behúňa. Jasnými znakmi poškodenia sú prepichnutia, trhliny, bubliny na bočnici alebo poškodenia dezénu. Nepravidelné opotrebenie pneumatík je znakom chybnej geometrie podvozku vozidla.

  • Všímajte si dôkladne vyššie uvedené znaky. Nezabudnite, že každá pneumatika má aj vnútornú časť, ktorú môže kontrolovať iba odborník s potrebným technickým vybavením.
  • Dajte pneumatiky aspoň 4-krát ročne skontrolovať odborníkovi, či sú v poriadku.

A Dôležité upozornenie :
Aj nové pneumatiky sa rýchlo opotrebujú, ak chyby na riadení a podvozku ihneď neodstráni odborník!

Hĺbka dezénu

Z technického hľadiska ojazdené pneumatiky už nie je možné bezpečne používať v nepriaznivých podmienkach ako je mokro, ľad, čerstvý, alebo rozjazdený sneh na cestách. Znaky ojazdených , poškodených drážok dezénu pneumatiky by mali byť alarmujúcim signálom pre každého vodiča. Spoľahlivým signálom pre nevyhnutnú výmenu pneumatík sú indikátory opotrebovania – sú to vyvýšené body umiestnené v základe vzorky, ktoré sa objavia, keď sa vzorka dezénu opotrebuje na minimálnu povolenú výšku 1,6 mm.

  • Letné pneumatiky je dôležité vymeniť pri dosiahnutí hĺbky dezénu 2 mm. Pri širších pneumatikách by hĺbka dezénu nemala klesnúť pod 3 mm.
  • Zimné pneumatiky je nutné vymeniť pri dosiahnutí minimálnej povolenej výšky dezénu 4 mm.

Životnosť pneumatiky

Podľa podmienok prevádzky je maximálna životnosť pneumatiky 8 až 10 rokov, aj keď ešte vyzerá bezchybne a nie je celkom ojazdená. Gumová zmes postupom času starne a čiastočne stráca svoje vlastnosti. Dôsledkom často býva postupné poškodenie nárazníkového pásu pneumatiky a jej kostry.

  • Pri dlhšom odstavení automobilu alebo karavanu pneumatiky vždy odľahčite a zakrývajte ! Pneumatiky obytných prívesov a menej často používané pneumatiky určite vymieňajte po 5 až 7 rokoch!
  • Rezervné pneumatiky staršie ako šesť rokov používajte iba v krajnom prípade !

Označenie na pneumatike

normal_a_a_647a57397365f130505e8dd72acaf357

zdroj:pneustyle.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *